بلاگ, لاستیک, لوازم یدکی

پنچرگیری و لوازم مورد نیاز

پنچرگیری و لوازم مورد نیاز

لوازم پنچری شامل چه مواردی می شود و عمل پنچرگیری چگونه صورت می گیرد؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد هنگامی که به طور کاملا اتفاقی و یا در مکانی بسیار نامناسب یکی از لاستیک های ماشین پنچر شده باشد و در وضعیت نابسمانی بسر برده باشید. به طو معمول لاستیک ها در مواقعی که اصلا انتظار نمی رود، پنچر می شود و در چنین مواقعی احتیاج افراد به لوازم پنچری بیشتر از هر موقع دیگری می باشد. اگر فرد همراه خود لاستیک زاپاس نداشته باشد، تنها راه باقی مانده استفاده از لوازم پنچری و انجام عملیات پنچرگیری می باشد.

مهم ترین وسایل مورد نیاز در مجموعه لوازم پنچری کدام موارد می باشند؟

هنگامی که لاستیک خودرو یا چرخ دوچرخه پنچر می شود و در صورتی که لاستیک زاپاس وجود ندارد، فرد بیشترین نیاز را به لوازم پنچری پیدا خواهد کرد. از جمله مهم ترین وسایل مورد نیاز که در مجموعه ی لوازم پنچری قرار داده می شوند عبارت اند از:

 • پمپ باد تک سیلندر
 • آچار چرخ تلسکوپی
 • سوزن پنچرگیری
 • انبردست
 • نخ پنچرگیری
 • کاتر
 • بطری اسپری
 • آچار مخصوص
 • جک هیدرولیکی و یا جک خودرو

برای افرادی که پنچرگیری را به صورت حرفه ای انجام می دهند، شاید بعضی از وسایل گفته شده در این قسمت مورد استفاده قرار گرفته نشود اما تعدادی از ان ها صد در صد در لوازم پنچرگیری از ملزومات می باشد.

هز فرد می تواند از ویژگی لوازم پنچری سبک به صورت حرفه ای در جهت انجام عمل پنچرگیری استفاده نماید.

 

عمل پنچرگیری با استفاده از لوازم پنچری چگونه صورت می گیرد؟

با توجه به میزان حرفه ای بودن و یا نبودن هر فرد عمل پنچرگیری با استفاده از لوازم پنچری متفاوتی صورت می گیرد. در این قسمت دو روش از انواع پنچرگیری ی را به طور خلاصه شرح می دهیم.

 1. اولین قسمت از مرراحل پنچرگیری، پیدا کردن و مشخص کردن محلی که از آن قسمت لاستیک پنچر شده است. پیدا کردن سوراخ لاستیک کاری است که با استفاده از دید فرد و یا با استفاده از یک چراغ قوه انجام می شود. مشخص کدن کان دقیق ، یکی از مهم ترین مراحل پنچرگیری می باشد که در وهله ی اول انجام دادن کار پنچرگیری مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از شیوه های موجود برای پیدا کردن سوراخ روی لاستیک، این است که آن را باد کنید و میزان باد باید در حر مجاز و نرمال باشد، اگر در پیدا کردن مکان دقیق سوراخ مشکل دارید می توانید با استفاد از یک چراغ قوه لاستیک را مورد بررسی قرار دهید.
 2. یکی از راهه هایی که برای مشخص کردن مکان سوراخ شدن لاستیک وجود دارد این است که به صدای خارج شدن باد از لاستیک گوش فرا داده تا مکان دقیق پیدا شود. از دیگر روش های مناسب برای پیدا کردن آن اسن است که با استفاده از دست و کشیدن ان بر روی سطح لاستیک، سوراخ را پیدا کنید.
 3. استفاده از اسپری مخصوص، روش خاص خود را دارد و یکی از مهم ترین و اساسی ترین لوازم پنچری می باشد که باید قبل از مصرف به طور کامل از طریقه ی مصرف آن مطلع شد.

روش دوم پنچر گیری با استفاده از لوازم پنچری:

در این قسمت یکی دیگر از روش های موجود را برای پنچرگیری با استفاده از لوازم پنچری مورد بررسی قرار می دهیم.

 1. استفاده از آچار و جک یکی از ملزومات در این مرحله می باشد. در این قسمت با استفاده از یک جک وزن ودرو را به تعادل برسانید و پس از آن با استفاده از آچارهای مخصوص پیچ های موجود را به صورت خلاف عقربه های ساعت چرخانده و باز کنید.
 2. در این مرحله بهتر است که از یک جک هیدرولیکی برای بالا بردن ماشین استفاده نماییدو از مهم ترین وسایلی که در این مرحله مورد نیاز است جک ماشین و یا جک هیدرولیکی می باشد. در این مرحله باید با دقت از یک جک استفاده کرده و از نکات مهم در این ارتباط مانند مکان مناسب برای قرار دادن جک مطلع باشید.
 3. در مرحله بعد باید چرخ خودرو بیرون آورده شود. این کار با چرخ دادن لاستیک خودرو در خلاف عقربه های ساعت انجام می شود. با توجه به این موضوع که عملیات پنچرگیری به تجربه و مهارت نیاز دارد، هر فرد نیز برای انجام پنچرگیری به انواع لوازم پنچری سبک نیاز خواهد داشت.
 4. در مرحله ی بعد و پس از خارج نمودن چرخ، باید آن را مورد بررسی قراد داده و در صورت پیدا کردن شیء که سبب پنچر شدن لاستیک شده است، ، خارج شود. یکی از نکاتی که در این مرحله باید مد نظر گرفته شود، بررسی دقیق لاستیک می باشد و بای انا دادن هرچه دقیق تر این کار می توان نقاط مود بررسی قرار گرفته را با یک گچ علامت گذاری نمود. در این مرحله فرد باید اولین مراحل پنچرگیری را با استفاده از اسپری پنچرگیری انجام دهد، د این مرحله فرد می تواند با استفاده یکی از ویژگی لوازم پنچری سبک، که در اسپری وجود دارد، کار خود را به صورت دقیق تر انجام دهد.
 5. پس از استفاده از اسپری پنچرگیری و مشخص نمودن مکان دقیقی که سوراخ شده، باید با استفاده از سوهان که یکی از لوازم پنچری است، محل مورد نظر را تمیز کند.
 6. در این قسمت با استفاده از یک نوع ماده ی خاص که در مجموعه لوازم مورد نیاز پنچرگیری وجود دارد، محل مورد نظر که دارای سوراخ می باشد، پر می شود. در استفاده از این ماده فرد باد به طور دقیق کار را نجام داده تا نتیجه ای خوب را داشته باشد.
 7. با توجه به مرحله ی قبل و استفاده از یک نوع ماده ی خاص که در مجموعه های لوازم پنچری قرار دارد، سوراخ موجود پر می شود، اما قسمت هایی از مواد بر روی سطح لاستیک باقی خواهد ماند که باید با استفاده از یک کاتر یا شیء تیزی بریده شود.
 8. در قسمت بعد برای امتحان صحت کار انجام شده، بهتر است که لاستیک را به حد نرمال و قابل قبول باد کنید.
 9. بهتر است به طور یقین از عدم خروج باد از لاستیک اطمینان حاصل کنید.
 10. در مرحله ای که از عدو خروج باد از لاستیک اطمینان حاصل نمودید، از یک چسب در محل سوراخ شدن لاستیک استفاده کنید و به مدت چند دقیقه صبر کنید تا چسبی که استفاده شده خشک شود.
 11. پس از انجام دادن مراحل فوق می توانید لاستیک را به آرامی با استفاده از پیچ های مخصوص خود، بر محل مناسب خود در خودرو نصب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *