بلاگ, لاستیک, لاستیک سبک

ویژگی های لاستیک سبک

هر آنچه که نیاز است را درباره لاستیک سبک و انواع آن بدانید

مهم ترین و تنهاترین بخشی از یک خورو که با سطح زمین در تماس می باشد، لاستیک می باشد. لاستیک ها از جهات مختلفی تقسیم و دسته بندی می شوند، از جمله این دسته بندی ها مربوط به نوع ساخت و یا ماشینی است که برای آن مورد استفاده قرار میگیرد. به عنوان مثال یک لاستیک سبک برای خودروهایی که سبک هستند مورد استفاده قرار می گیرند و لاستیک سنگین برای خودروهای سنگین که اکثرا باری هستند، مورد استفاده قرار می گیرند. ما در این مقاله موضوع ویژگی های استاندارد یک لاستیک سبک را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مهم ترین ویژگی های استاندارد یک لاستیک سبک، چیست؟

اگر بخوایم ویژگی های مهم و استاندارد یک لایتیک سبک را مورد بررس قرار دهیم و آن را به طور خلاصه بیان کنیم، باید ویژگی ها را به سه دسته ی اصلی آج لاستیک و میزان کیفیت آن، تاریخ مصرف لاستیک و در نهایت کارکرد خودرو را مورد بیان کنیم. به طور کلی ویژگی های استاندارد انواع لاستیک با توجه به این سه دسته مورد بررسی قرار گرفته می شود.

آج لاستیک

هنگام خرید انواع لاستیک به میزان آج لاستیک توجه بسیاری داشته باشیدو در صورتی که به طور دقیق از زمان تعوسص لاستیک سبک خودروی خود اطلاع ندارید بهتر است اندازه ی آج لاستیک را مورد بررسی قرار دهید، ملاک تعویض لاستیک سبک را اندازه آج کمتر از 1.6 میلی متر قرار دهید، به عنوان مثال اگر آج لاستیک بیشتر از مقدار گفته شده بود، لزومی به تعویض لاستیک سبک وجود نخواهد داشت. خب سوالی که در این ارتباط وجود دارد است است که یک فرد برای بررسی اندازه ی آج لاستیک چه کاری را باید انجام دهد؟ برای اندازه گیری آج لاستیک و مشخص کردن لزوم و یا عدم لزوم لاتیسک می توان به سه شیوه ی گفته شده در قسمت زیر عمل کرد:

  1. استفاد از ابزار مخصوص اندازه گیری عمق آج لاستیک سبک، البته شاید بسیاری از شما نیز این این موضوع مطلع باشید که خریداری چنین وسیله ای هزینه بر خواهد بود.
  2. استفاده از قطر یک سکه: در این روش فرد می تواند به راحتی از یک سکه کمک بگیرد. از یک قطر سکه استفاده کرده میزان آج لاستیک را اندازه گیری کند. به عنوان مثال یک سکه ی 100 تومانی دارای قطری معادل 23 میلی متر می باشد. خب هنگامی که سکه 100 تومانی در کنار آج لاستیک قرار گرفته شود به اندازه ی نقطه ای از محیط دایره به اندازه ای و تا حدود ریر سال تولید است، به بیان دیگر با استفاده از اندازه ی قطر سکه 100 تومانی که 23 میلی متر است و اندازه ی استاندارد که 1.6 میلی متر است، آج لاستیک اندازه گیری می شود.
  3. استفاده از شاخص ساییدگی لاستیک سبک: این روش یکی از آسان ترین و بی هزینه ترین راه های ممکن برای انداز گیری آج لاستیک می باشد. بر روی سطح شانه ی لاستیک یک علامت به شکل مثلث وجود دارد که با استفاده از ان می توان میزان ساییدگی آج لاستیک ها را مورد بررسی قرار داد. در صورتی که لاستیک تمیز باشد به راحتی قابل رویت می باشد و این مثلث شاخ آج لاستیک محسوب می شود. در بعضی ز شرایط که میزان ساییدگی آن ها به اندازه ای باشد که ارتفاع مورد نظر اج با این شاخص برابر باشد، به طور حتما تعویض لاستیک سبک ضروری می باشد.

تاریخ مصرف لاستیک

از مهم ترین ویژگی های استاندارد یک لاستیک سبک، دارا بودن تاریخ مصرف می باشد. هر لاستیک پس از گذشت 4 سال از مدت زمان تولید آن، قابل استفاده نمی باشد به همین دلیل باید به تاریخ تولید لاستیک توجه بسیاری داشته باشید. البته به طور استاندارد 4 سال و در بعضی از منابع بین 5 تا 7 سال نیز ذکر شده است.

میزان کارکرد خودرو

سومین ویژگی استاندارد لاستیک سبک مربوطب کارکرد خودرو می باشد. به طور معمول و در عادی ترین شاریط ممکن کارکرد لاستیک برای یک خودرو برابر 80000 کیلومتر می باشد.

بیشتر کارشناسان در ارتباط با ویژگی های یکک لاستیک این نظر را دارند که در صورتی که آج لاستیک انواع لاستیک از بین نرفته باشد ولی تاریخ مصرف آن گذشته باشد و یا میزان کارکرد آن پر شده باشد، باید لاستیک تعویض گردد.

ضریب اصطکاک غلتشی در لاستیک سبک، بیانگر چه چیزی می باشد؟

یکی دیگر از مواردی که در خرید لاستیک سبک باید مورد بررسی قرار گیرد، میزان ضریب اطکاک غلتشی می باشد. میزان اصطکاک غلتشی در واقع مقدار نیروی مورد نیاز جهت چرخش لاستیک است که باید مشخص شود و از اهمیت بسیار زیادی نیز برخوردار است. بسیاری از افراد این ضریب را با میزان چسبندگی لاستیک یکی می دانند، در حالی که دو ویژگی کاملا جدا می باشد و با استفاده از این ویژگی میزان مقاومتی که یک لاستیک در برابر چرخش از خود نشان می دهد مورد بررسی قرارر داده می شود. برای به ست آوردن مقار این نیرو باید CRF را در مقدار وزن خودرو ضرب کرد و نتیجه همان ضریب اصطکاک غلتشی می باشد. به عنوان مثال یک خدرویی مانند پراید که در آن از لاستیک سبک استفاده می شود، دارای ضریب اصطکاک غلتشی برابر 0.0115 می باشد.

 

مهم ترین دلیل تنظیم بودن میزان باد موجود در لاستیک سبک چیست؟

برخلاف تصور عموم مردم، تایرهای موجود در چهار لاستیک هر ماشین شکل کاملا گردی ندارند و این به سبب می شود که هنگام حرکت ماشین، لاستیک به طور کاملا به سطح زمین بر خورد داشته باشد. قسمتی از یک تایر که بدون هیچ گونه انحنایی در سطح زمین پخش می شود و با زمین برخورد می کند را منطقه ی تماس می نامند. هر لاستیک با توجه به کاربری خودرو خود باید یک درجه باد مشخص داشته باشد، در غیر این صورت در شرایطی که تایم زیادی را در حال حرکت در مسیرر و یا در گرما به سر ببرد، در نتیجه گرما میزان باد موجود درلاستیک افزایش پیدا خواهد کرد و در نتیجه این افزایش باد، لاستیک ها به طور ناگهانی می ترکند و آسیب های جبران ناپذیری را به دنبال خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *