بلاگ, لاستیک

نحوه‌ی تست لاستیک‌ها در فصول مختلف

نحوه تست لاستیک ها در فصول مختلف

چه روش های برای تست لاستیک در تمام فصول سال وجود دارد؟

تنظیم باد لاستیک یکی از مهم تری اقداماتی است که انجام آن در فصول گرم و سرد سال الزامی است، تست لاستیک علاوه بر سلامت تایر و خودرو، در کاهش میزان انرژی مصرفی تاثیر مستقیم خواهد داشت به همین دلیل مکان های خاصی صرفا جهت انجام تنظیم باد و تست لاستیک دایر و در حال فعالیت هستند . اما در این مقاله قصد داریم در رابطه با نحوه تست لاستیک در فصول مختلف و همچنین فواید این امر مطالب مفیدی در اختیار کابران عزیز قرار دهیم برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

 

چرا تست کردن لاستیک از اهمیت زیادی برخوردار است؟

این اقدام درست و سنجیده به همان میزان که در سلامت جلو بندی تاثیر دارد می تواند در سلامت و طول عمر لاستیک نیز نقش مهمی ایفا کند. داشتن لاستیک کم باد در روز های گرم تابستان فشار سنگین و غیر قابل تحملی بر روی ماشین دارد همین عمل کرد در فصل زمستان و پر باد بودن لاستیک سبب ترکیدن لاستیک خواهد شد پس به منظور حفظ سلامت لاستیک و همچنین کاهش هزینه های تعویض آن انجام هر گونه تست در تمامی فصول لازم و ضروری می باشد.

تنظیم باد لاستیک به شما امکانات زیادی خواهد داد، علاوه بر صرفه جوی در هزینه ها امکان استفاده راحت تر از ماشین فراهم خواهد شد. سرعت و ترمز گرفتن راحت، حرکت بی دغدغه، کاهش سوخت و…. از کمترین مزایای تست کردن لاستیک است.

نحوه تست لاسیک در فصول مختلف چگونه صورت می پذیرد؟

با پیشرفت تکنولوژی کلیه اقداماتی که  به منظور حفظ سلامت خودرو ها صورت می گیرد همگی به نحوی می باشد که انسان هیچ دخالتی در انجام آن نخواهد داشت. شما می توانید به راحتی از روش های مختلفی در این جهت استفاده کنید، تنظیم باد لاستیک و بالانس کردن آن ها از مهم ترین اقدامات در زمان انجام تست لاستیک می باشد.

تنظیم فشار باد لاستیک:

سیستم اتو ماتیک

بهترین نحوه تست لاستیک در فصول مختلف، بهره گیری از سیستم های اتوماتیک است که برای شما شرایطی را فراهم می کند تا با کمترین زحمت، بهترین نتیجه را دریافت کنید. این روش تنها لازم است میزان مورد نیاز لاستیک را وارد کرده و سپس با اتصال شلنگ منتظر کامل شدن عملیات شوید. البته پیش از این اتصال لازم است از میزان فشار باد مورد نیاز اطمینان حاصل کنید، چنین اطلاعاتی بر روی پلاکارد لاستیک درج شده است.

تنظیم دستی

در روش دیگر تمامی فعالیت ها به صورت دستی صورت می گیرد به این ترتیب اقدامات لازم با کمی پیچیدگی همراه می شود. در چنین روشی لازم است حجم میزان باد مورد نیاز را بر روی دستگاه مشاهده کنید و در صورت رسیدن عقربه فشار سنج به میزان مورد نظر، اتصال ایجاد شده توسط شلنگ را قطع کنید.

در روش تنظیم باد به منظور تست لاستیک لازم است این نکته را به یاد داشته باشید که برای این کار لازم است ماشین کمترین حرکت را داشته باشد زیرا گرما و استهکاک لاستیک سبب افزایش فشار باد می شود.

بالانس کردن

اولین علائم بالانس نبودن لاستیک ها، لرزش فرمان در سرعتی بین 60 تا 120 کیلو متر است در چنین حالتی ممکن است فرمان با لرزش شدید همراه باشد به علاوه حرکت لاستیک ها به یک طرف کشیده شود. برای اینکه بتوانید عمق خرابی بالانس لاستیک را متوجه شوید لازم است آن را در سرعت های 60، 80 و 120 کیلومتر هر بار جداگانه تست کنید.

  • عمق خرابی بالانس بر اساس لرزش فرمان در سرعت 60 کیلومتر خیلی بیشتر از لرزش در سرعت 120 کیلو متر می باشد چرا که در روش اول علاوه بر بالانس نبودن لاستیک ها، امکان خرابی در قسمت جلوبندی ماشین نیز وجود دارد.
  • این تست در زمانی که فرمان در سرعت 100 کیلومتر بلرزد بیانگر خرابی جلوبندی و چرخ های عقب به صورت همزمان است.
  • لرزش فرمان در تمامی سرعت ها بیانگر یک ایراد در لاستیک ها است، این لرزش در زمان حرکت و در سرعت میانگین 20 تا 40 کیلومتر خبر از خرابی چرخ های جلو خواهد داد، این خرابی می تواند ناشی از هر امر باشد که سبب خرابی در تایر ها می شود.

موارد فوق از راه کار ترین نحوه تست لاستیک در فصول مختلف هستند که می توانید با توجه به نیاز خود هر یک از موارد مذکور را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *